Години наред магнезият е един от силно пренебрегваните минерали в човешкото тяло. В началото на този век, все повече научни публикации акцентират върху неговите незаменими качества и благоприятни функции за човешкия отганизъм.
Защо приемът на магнезий е толкова важен?
След дългогодишни наблюдения може да се констатира, че магнезиевият дефицит е свързан с различни патологични състояния. Много често, хора с недостиг на магнезий са уморени, нервни, лесно раздразнителни, като същевременно и трудно се концентрират. Друг характерен физически белег при хипомагнезиемията са сковаността и крампите в мускулите.
Как магнезият помага при следните състояния?
Магнезият в костите и зъбите
Приблизително 60 до 65 процента от магнезия се намира в нашите зъби и кости, а останалата част се намира в други части от тялото, включително мускули и телесни течности. Научна статия, публикувана от американски костен херург констатира, че при хора с диета богата на магнезий, витамин С и протеини, се намалява честотата на поява на кариеси, а същевременно с това се наблюдава и по-бързо зарастване на счупени кости.
Резултати от друго проучване показват, че участниците, които са приемали магнезий, са имали по-малко кариеси в сравнение с тези, които не са. Проучването показва още, че единствено високия прием на калции сам по себе си не предотвратява образуването на кариеси. За оптимална бионаличност в косната тъкан е необходим и достатъчно количество магнезий. И обратно, при ниско ниво на биокативен магнезии, дори увеличеният прием на калции не предотвратява ефективно появата на кариеси по зъбите.
Магнезият и сърцето
Изследванията показват, че магнезият помага за регулиране на нивата на кръвната захар и кръвното налягане. Същият предотвратява хипертония и сърдечно-съдови заболявания (Rude, 1998; Vormann, 2003). Според тези две проучвания, след като магнезият е въведен при пациенти за около пет седмици, симптомите на болка в гърдите, тревожност, сърцебиене, ниска енергия, слабост и затруднено дишане са значително намалени. Други плюсове, наблювадани при прием на магнезий, са контрол над хипертонията, чрез нормализиране на систолното и диастолното кръвно налягане. Водещи проучвания съобщават, че между 70 и 80 процента от участниците с гранична хипертония имат понижени нива на йонизиран магнезий в кръвта.
Магнезий при стрес и депресия
Магнезият отпуска мускулите, премахвайки стреса, и потенцира успокояването на централната нервна система. Когато сме под психически и физически стрес, магнезият се освобождава от кръвните клетки, навлизайки в кръвната плазма. Попаднал веднъж там, той се отделя от организма в урината. Колкото по-стресови ситуации преживяваме, толкова повече магнезий се губи, а с намаляването нивата на магнезий, се увеличава и нивото на стреса.
Недостигът на магнезий нарушава биохимичната функция в човешкото тяло, особено в нервната система. Проучвания показват, че магнезият е най-добрата алтернатива за лечение на пациенти, страдащи от тежка депресия, които не искат да приемат лекарства. Телата ни се нуждаят от магнезий, тъй като той участва в процесите на изгаряне на захарите, които са най-лесният начин тялото да получи допълнителна енергия. Чрез този механизъм, той подпомага функциите на тялото, регулирайки хомеостазата в организма.
Магнезият също помага на участниците да се възстановят от травматични мозъчни наранявания, главоболие, мисли за самоубийство, тревожност и следродилна депресия (Eby & Eby, 2006). Като се имат предвид разнообразните функции на магнезий, следователно не е изненадващо, че изчерпването му може да доведе до нервен срив, включително голям депресивен епизод. Магнезият се счита от изследователите за най-ефективният естествен антидепресант.
Магнезий и тревожност
Тревожността е реакция на тялото вследствие на изтощение, психически стрес или обостряне на различни емоционални състояния. Проучванията показват, че много от психичните разстройствата или здравни проблеми като алергии, свръхчувствителност, тревожност, както и разстройството с дефицит на вниманието, са свързани с недостиг на магнезий.
Магнезият е естествен транквилизатор от природата. Има успокояващ и регулиращ ефект върху нервната и мускулна система. Има достатъчно научни данни, които подкрепят твърдението, че тревожността може да се лекува пълноценно. Първата стъпка е приемането на достатъчно количество магнезий, който понижава напрежението и подпомага отпуснето на всички тъкани и клетки в тялото.
Магнезий и диабет
Патогенезата при диабет 1 и 2 е липсата на инсулин или клетки, които не реагират на инсулина, дори ако същият е наличен. По този начин тялото не получава „гориво“ за клетките и не може да функционира. Магнезият е ценен минерал, който регулира освобождаването и активността на инсулина. Магнезият е важен за метаболизма на въглехидратите. Може да повлияе на освобождаването и активността на инсулина, хормона, който помага за контролиране на нивата на кръвната захар. Повишените нива на кръвната захар увеличават загубата на магнезий в урината, което от своя страна понижава кръвните нива на магнезий. Това обяснява защо ниските нива на магнезий в кръвта се наблюдават при лошо контролиран тип 1 и диабет тип 2. Тези ниски нива на минерала могат също да допринесат за хипертония, която е често срещана при много диабетици.
Две проучвания, проведени от учени в Харвард установяват, че магнезият е свързан с намаляването на диабет 2 сред участниците. Тези проучвания са показали, че магнезият е изиграл положителна роля за намаляване на риска от появата на диабет тип 2, независимо от пола и възрастта на участниците. Подобно проучване доказва, че жените с по-висок прием на магнезий имат по-голяма чувствителност към инсулин.
Магнезий и астма
Астмата е хронично белодробно заболяване, характеризиращо се с възпаление, подуване и стесняване на дихателните пътища, причинявайки затрудняване на дишането. Магнезият от своя страна насърчава точно обратните реакции, като отпуска мускулите и улеснява дишането. Като такъв, достатъчният прием на магнезий намалява астматичните пристъпи и бронхиална реактивност, като същевременно подпомага правилните белодробни функции.
Магнезий и калцификация
Магнезият е от решаващо значение за регулиране на количеството калций в кръвната плазма и в клетките на тялото. Той контролира колко калций трябва да има в клетките за нуждите на организма. Щом всяка една молекула калций е оползотворена, магнезият незабавно се намесва и спира навлизането на излишния калций. Хиперкалциемията може да причини увреждане на клетки чрез калцификация и свръхвъзбудимост. Калцификацията в клетките причинява много заболявания като сърдечно съдови заболявания, високо кръвно налягане, астма и главоболие. В тази връзка магнезият е естествен блокер на кациевият канал. Не бива да се пренебрегва значението на калция и магнезия в телата ни, тъй като тези два минерала винаги са във взаимодейсвие помежду си.
Обобщение
Дефицитът на магнезий е един от основните фактори за прогресирането на тежки заболявания като хронични болки в ставите, инфаркт, сърдечни заболявания, астма, тревожност, депресия, лесна умора, диабет, мигрена, както и пристъпи на паника. Ежедневният прием на оптимално количесто органичен магнезий може да предотврати появата на изброените заболявания.
А как да си го набавим?
Една капсула на ден от Mg2+ (250 мг Магнезиев цитрат) допълва дефицита на магнезий в организма, който само чрез прием на храна в ежедневието, трудно би могъл да се набави.
Mg2+ е създаден от фармацевти, като съдържа 250 мг органичен магнезиев цитрат под формата на капсула. Освен по-голямата си стабилност, желатиновата капсула гарантира и правилното място, където активното вещество ще бъде освободено. Лесно усвояемият магнезиев цитрат се резорбира максимално ефективно, което допринася за по-високата бионаличност в сравнение с други по-масово използвани добавки, съдържащи Магнезий.
Литература:
The Magnificent Effect of Magnesium to Human Health: A Critical Review Dr. Qais Faryadi
Effects of magnesium supplementation on muscle soreness in different type of physical activities: a systematic review
Magnesium bioavailability from magnesium citrate and magnesium oxide. J S Lindberg M M Zobitz J R Poindexter C Y Pak